loader Logo

NAČÍTÁM...

Nový marketplace MSP služeb. Nejlepší technologie kybernetické bezpečnosti. Vyzkoušejte ZDARMA

Sdílení dokumentů: včera a dnes

Pospíchající vývoj informačních technologií je jedním z nejúctyhodnějších úspěchů moderního světa. Jak napovídá jejich název, proměňují mezilidskou komunikaci a správu informací, což jsou stavební kameny lidské civilizace. Jazyk, písmo, knihtisk, tranzistor, internet: Navyšující se technologická komplexnost přináší řadu výhod, zároveň ale komplikuje ty nejzákladnější požadavky, jaké člověk od komunikace očekával doslova po tisíciletí; totiž možnost soukromé konverzace a možnost důvěryhodného zápisu.

 

Rozdíl mezi ministerstvem ČR a stájí Formule 1

Kdo se chce dnes plnohodnotně účastnit hospodářské soutěže, je trhem nucen využívat výdobytků IT a potýkat se tak i s jejich inherentními nedostatky. Informace se sice šíří bleskovou rychlostí po celém světě, ale každý má možnost je zkopírovat a upravit – pokud na místě nejsou odpovídající opatření, která dokáží zacelit médiem narušené vlastnosti komunikace a přitom umožní plně využívat potenciálu daného média, tedy moderních komunikačních technologií.

Na problém jednoduchého přepisování digitálních dat nedávno narazilo například Ministerstvo dopravy ČR, když mu antimonopolní úřad zrušil výběrové řízení na správce elektronického mýta. Důvod byl jednoduchý: Ministerstvo vydávalo jednotlivým uchazečům podklady k tendru na obyčejných, přepisovatelných flash discích, čímž uchazečům znemožnilo ověřit, zdali dostali všichni shodné zadání.

Jak tedy zajistit, aby se důležité dokumenty, v autentické podobě, dostaly bezpečně a nezpochybnitelně do správných rukou, a ne jinam? MD ČR by mohlo zkusit rozdávat read-only hardware, anebo využít řešení typu Acronis Files Advanced – softwaru vyvinutého speciálně za účelem bezpečného sdílení informací napříč společnostmi či institucemi, s externími i interními uživateli, s vícero úrovněmi přístupu, využívajících téměř jakýchkoli zařízení. Files Advanced nabízí možnost nastavení pravidel pro úplnou kontrolu nad přístupem (včetně možnosti read-only) ke konkrétním souborům a složkám a z konkrétních zařízení, přičemž přenos dat je vždy šifrovaný end-to-end. Zároveň dokáže Acronis Files Advanced vytvářet audit logy umožňující plnou transparentnost, kdekoli je jí zapotřebí.

„Dokážeme sledovat informační toky a dokonce vymazat ukradený laptop, tablet či mobilní telefon, tak aby se k obsahu nemohly dostat nepovolané osoby,“ pochválil řešení Raffaele Boscheti, IT manažer týmu Scuderia Toro Rosso.

Počítače na našich stolech a v našich kapsách jsou dnes vskutku víc než kdy dřív redukovány na ergonomický interface, skrze který komunikujeme se vzdálenými datacentry. (Jakou hodnotu má iPhone, který se nemůže připojit k Apple serverům?) Trend propojování jednotlivých výpočetních zařízení, respektive navyšující se závislosti koncového zařízení na centrálních serverech (a rozkvétajících distribuovaných systémech), umožňuje administrátorům se správnými nástroji mnohem dokonalejší kontrolu nad toky dat, čímž se přirozeně navyšuje jejich bezpečnost (na míru důvěryhodnosti administrátora a provozovatele serveru). Soukromí jednotlivých uživatelů přitom nemusí trpět – Acronis Files Advanced umí rozlišovat mezi firemními a osobními daty, kterých se nedotkne. Při eventuálním odchodu technika z týmu Scuderia Toro Rosso jsou tak z jeho osobního zařízení smazány pouze data související s jeho teď už bývalou prací.

 

Myšlenka na závěr

Stáje Formule 1, stejně jako jiné firmy, a úřady, potřebují zabezpečit přístup k citlivým informacím a zároveň mít možnost provádění auditů, nutných k fungování podle platných zákonů a regulací. Na rozdíl od úřadů se ale většina firem nemůže spoléhat na bezednou státní pokladnu a dotování neefektivní práce. Nenechte se rychlým vývojem IT smést pod vodu a nasaďte raději moderní a funkční řešení pro bezpečné sdílení dat, Acronis Files Advanced.    Kontaktujte nás