loader Logo

NAČÍTÁM...

Nový marketplace MSP služeb. Nejlepší technologie kybernetické bezpečnosti. Vyzkoušejte ZDARMA

GFI: 6 největších e-mailových hrozeb pro firmy

Přes 90 % kybernetických útoků dnes začíná phishingovými e-maily, jejich cílem se za poslední rok stalo nejméně 75 % firem a organizací.

PRAHA, 11. září 2019 – Společnost GFI Software, dodavatel řešení bezpečnosti v podnikových sítích, uvedla, že aktuálně šest největších hrozeb pro podnikové e-maily představují spamy, malware, phishingové útoky, zneužití podnikových e-mailů (BEC), sdílení firemní pošty, a falešné domény (spoofing).  Dnes prostřednictvím e-mailů proniká do firemních sítí 92 % veškerého malwaru, přičemž 90 % všech kybernetických útoků začíná phishingovými  e-maily.

V roce 2019 je podle některých odhadů posíláno a přijímáno každý den na 300 miliard obchodních i osobních e-mailů a toto číslo do budoucna poroste, zejména ve firemní sféře. Rostoucí emailový provoz představuje stále zajímavější cíl pro kybernetické útočníky, kteří využívají nedostatečně zabezpečených infrastruktur především SMB společností. Největším nebezpečím jsou dle zkušeností zákazníků GFI Software aktuálně tyto hrozby:

  1. Spamy– Odhaduje se, že denně je odesláno na 130 miliard spamových e-mailů a spamy představují 40 % všech přijatých obchodních e-mailů. Spamy zatěžují poštovní server, firemní síť a snižují produktivitu práce uživatelů, kteří ji musejí manuálně mazat.
  2. Malware– E-maily jsou hlavním distribučním kanálem škodlivého softwaru do firemních sítí. Pokud i jediný uživatel z celé firmy neopatrně klikne na podezřelý odkaz v mailu, nakazí celou síť s rizikem např. zašifrování kritických dat ransomwarem – útočníci nejvíce cílí na uživatele z odvětví velkoobchodu, těžařství, zemědělství, výroby a veřejných organizací.
  3. Phishing– Phishingové útoky mají za cíl vylákat z uživatele klíčové informace (hesla, čísla platebních karet apod.) Za poslední rok bylo phishingovými útoky napadeno 75 % všech firem a organizací, nejvíce jsou ohroženy sektory platebních, cloudových/hostingových a finančních služeb.
  4. BEC podvody– Zneužití firemních e-mailových adres (BEC – Business Email Compromise) je nejrychleji rostoucí e-mailovou hrozbou. Útočníci se vydávají za firemního zaměstnance, který například autorizuje finanční transfery, a mohou tak podvodem způsobit velké ztráty – odhaduje se, že během pěti let takto vznikly škody za 12,5 miliardy USD.  
  5. Sdílení e-mailů– Bezmyšlenkovité sdílení e-mailů s kolegy, partnery ale i externími dodavateli je běžná praxe u mnoha společností – odhadem se takto sdílí až 29 % všech firemních e-mailů. Pokud obsahují citlivé informace, podstatně zvyšují riziko jejich zneužití. 
  6. Falešné domény – S pomocí tzv. „spoofingu“ lze vytvořit e-mail se známou a důvěryhodnou doménou, který zvyšuje pravděpodobnost, že jej příjemce otevře a klikne na odkaz. Za stejným účelem se vytvářejí domény téměř vypadající jako ty známé – typicky „micrsoft.com“.   

„Elektronická pošta je především pro SMB firmy životně důležitým obchodním nástrojem, zároveň ale je zdrojem značných bezpečnostních rizik,“ řekl Zdeněk Bínek, zodpovědný za prodej GFI Software v ČR a na Slovensku. „Vedle školení zaměstnanců a tradičních anti-spamových a antivirových nástrojů je dnes potřeba využít i dalších technických prostředků k obraně před e-mailovými útoky, jako je například filtrování obsahu e-mailů na klíčová slova, patch management poštovního softwaru či anti-spoofing technologie k ochraně domény.“ 

GFI Software nabízí tradiční a osvědčená e-mailová řešení jako GFI MailEssentials, GFI Archiver či Kerio Connect, která i v kombinaci s dalšími řešeními v rámci licenčního modelu GFI Unlimited poskytnou maximální ochranu poštovní infrastruktury.  GFI Unlimited, model softwarového předplatného na soubor aplikací pro SMB firmy, vzrostl během více než roku z nuly na 4 500 zákazníků. Nabízí produkty poštovního serveru, antispamu, firewallu, patch managementu, archivace, online faxování a další za jednotnou cenu na uživatele. Dnes předplatné využívá na 200 000 koncových uživatelů, přičemž jej nabízí přes 1 600 prodejních partnerů GFI po celém světě.    Kontaktujte nás