Předplatné vs trvalá licence: Co zvolit?

Je těžké přizpůsobovat se změnám. Od lehčí změny diety po úplnou změnu zaměstnání, vždycky je třeba opustit zónu komfortu, což není snadné, a to ani když víme, že by pro nás byla daná změna dlouhodobě prospěšná.

To stejné platí i ve světě softwaru, kde čím dál víc společností nahrazuje jednorázový prodej produktových licencí za cloudové předplatné. Někteří zákazníci by sice nejspíš pořád raději dávali přednost kupování krabic a skladování instalačních CD, ale výhody, které uživateli subskripční model přináší, jsou jednoznačné a pohání změnu dál dopředu. Gartner na příští rok předpokládá, že určitou formu předplatného bude nabízet 80 % všech softwarových vývojářů.

Proto jsme se rozhodli, že vám ukážeme, jaké jsou doopravdy rozdíly mezi tradičním modelem jednorázových licencí (zvaných trvalé licence) a modelem předplatného, a jaké výhody každý z nich přináší, abyste věděli, který vybrat, až si budete objednávat například Acronis Backup.

 

Charakteristiky trvalé licence

Trvalé licence se začaly prodávat v době, kdy se produkty prodávaly jednoduše a jednorázově. Hardware býval nákladný a málokdy byl upgradován, takže neexistoval důvod dělat ani pravidelné aktualizace softwaru.

Jelikož jde o jednorázový nákup k bezvýhradnému používání softwaru, většinou si trvalé licence vyžadují výrazně vyšší prvotní investici. Dobrou zprávou je, že lze takto zakoupený software zařadit mezi kapitálové náklady, CAPEX, a v účetnictví vést jeho odpisy.

Už z názvu „trvalá licence“ lze vyvodit jejich další nevýhodu – „trvalá“ značí, že budete daný software používat dlouhodoběji; zavázali jste se k tomu vynaložením nemalých prostředků. To možná nemuselo být problematické v minulosti, ale dnes, v kontextu s rychlostí vývoje IT sektoru, s neustále rostoucími objemy dat a vývojem online hrozeb, se může jednat o řešení postrádající pružnost nutnou pro obchodní úspěch.

Rychlost vývoje se projevuje i na softwaru samotném a pokud byste chtěli dostávat například všechny aktualizace a podporu pro Acronis Backup bezplatně, musíte mít krom trvalé licence i platný maintenance plán, prodejný samostatně. Bez něj, a tedy bez nejnovějších aktualizací, nemusí software poskytovat adekvátní ochranu před moderními hrozbami.

 

Subskripce je levnější

Nástup internetu a cloudu umožnil, aby byla řešení typu Acronis Backup nabízena formou předplatného. A výměnou za uživatelovu rezignaci na „vlastnictví“ softwaru mu subskripce poskytuje řadu zajímavých výhod.

Zaprvé jednoznačně vyžaduje nižší počáteční investici než trvalé licence. Předplatné v sobě navíc zahrnuje technickou podporu a aktualizace, takže si nemusíte platit žádný maintenance plán navíc.

Tím, že se za předplatné platí v malých částkách a pravidelně (renewals jsou na 1, 2 nebo 3 roky), má společnost zároveň mnohem větší míru kontroly nad vynakládanými prostředky a manažerské flexibility. Vaše úložiště můžete kdykoli rozšířit nebo naopak zase omezit.

Nakonec vám pravidelné předplatné umožní zařadit výdaje mezi provozní náklady, OPEX, takže budete mít předvídatelnější výdaje přehlednější rozpočet.

 

Vždy aktuální kybernetická ochrana

Možnost ušetřit je bezesporu lákavá, nejen z bezpečnostního hlediska je ale ještě důležitější výhodou subskripčního modelu, že poskytuje vždy aktuální, a tudíž nejbezpečnější možný software, bděle chránící data, aplikace a celé systémy.

Když víte, jak rychle se za poslední roky vyvíjely online hrozby – každý měsíc nové kmeny malwaru, botnety ovládající do té doby nepředstavitelný výpočetní výkon – je jednodušší pochopit, že proti nejnovějším hrozbám pomůže nejlépe neustále se vyvíjející software, spíše než jednorázový produkt. S Acronis Backup předplatným byste tak například byli chráněni před cryptojackingem, neboli malwarem zprostředkovaným pokoutným těžením kryptoměn na vašich přístrojích, od odpovídající aktualizace Acronis Active Protection, tedy záhy poté, co byla hrozba odhalena.

 

Funkce dostupné pouze pro předplatitele

Některé funkce jsou dostupné pouze při pořízení softwaru Acronis formou subskripce. Patří mezi ně:

  • Acronis Backup Service dodávající pokročilé datové zabezpečení. S Acronis Management Serverem běžícím na Acronis Cloudu si můžete zajistit vysokou míru datové dostupnosti i bez investice do hardwaru.
  • Acronis Disastery Recovery provádějící automatický fail-over kriticky důležitých aplikací do Acronis Cloudu. Tím zajišťuje uptime a okamžitou dostupnost klíčových dat a maximalizuje tak produktivitu firmy.
  • Cloud-to-cloud zálohování pro Office 365 a G Suite umožňující automatickou ochranu pro Microsoft Exchange Online, OneDrive for Business a SharePoint Online.

 

Závěrem

Nakonec nejvíce záleží na individuálních potřebách a preferencích vaší společnosti. Když software potřebujete vlastnit a máte dostatek financí v rozpočtu na nákup licencí i maintanance, nebo nepotřebujete nejaktuálnější ochranu, dost dobře můžete pokračovat v používání trvalých licencí.

I po takto skromném soupisu výhod subskripčního modelu by ale mělo být jasné, že varianta předplatného společnostem dokáže nabídnout více flexibility, lepší ochranu, včetně cloudových funkcí, a stojí méně.

Předplaťte si Acronis Backup ještě dnes.

 

[tlacitko popis=‘ Zjistit více o možnostech předplatného produktů Acronis ‚ url=’mailto:[email protected]?subject=Žádost o informace o předplatném produktů Acronis‘]
Štítky:
post

Mohlo by vás dále zajímat

16.04.2024
Acronis nyní nabízí jednu z nejucelenějších MSP platforem kybernetické ochrany PRAHA, 16. dubna 2024 – Acronis, globální lídr na trhu řešení kybernetické ochrany, přidal do své MSP platformy Acronis Cyber Protect Cloud řadu nových funkcí, včetně AI ...
04.04.2024
Útoků na zranitelné systémy dnes nejsou ušetřeny ani malé firmy a organizace PRAHA, 4. dubna 2024 – Společnost GFI Software, dodavatel řešení pro bezpečnost a správu v podnikových sítích, uvedla, že podle aktuálních údajů z katalogu zjištěných zranit ...
26.03.2024
Zabezpečené zálohování a rychlá obnova dat v prostředí Acronis eliminuje dopady případných provozních výpadků PRAHA, 26. března 2024 – Acronis, globální lídr na trhu řešení kybernetické ochrany, oznámil, že česká společnost Wittmann Battenfeld CZ vyu ...
25.03.2024
  Vítejte ve světě, kde kybernetická bezpečnost není jen módním slovem, ale základním pilířem našich životů. Vítejte v digitální džungli, kde každý klik může být pastí a každý e-mail hrozbou. Zatímco ještě na začátku našeho tisíciletí patřily zkušeno ...
14.03.2024
5 klíčových doporučených opatření pro případ kybernetického útoku PRAHA, 14. března 2024 – Společnost GFI Software, dodavatel řešení bezpečnosti v podnikových sítích, uvedla, že úspěch kybernetického útoku dramaticky roste s podceňováním hrozeb ze st ...
07.03.2024
EDR, zálohování a pravidelné školení je nejefektivnější kombinací kybernetické ochrany PRAHA, 6. března 2024 – Acronis, globální lídr na trhu řešení kybernetické ochrany, zveřejnil výsledky Acronis Cyberthreats Report, pravidelné půlroční zprávy o ky ...
27.02.2024
3 TB dat uložené v archivačním řešení poskytují autentické a nezpochybnitelné podklady v rámci probíhajících řízení PRAHA, 27. února 2024 – Společnost GFI Software, dodavatel řešení bezpečnosti v podnikových sítích, uvedla, že společnost D.A.S., posk ...
21.02.2024
Nejnovější verze podnikové kybernetické ochrany od Acronis nabízí nejrychlejší obnovu po kybernetickém útoku či ztrátě dat PRAHA, 21. února 2024 – Acronis, globální lídr na trhu řešení kybernetické ochrany, uvedl Acronis Cyber Protect 16, nejnovější ...
20.02.2024
Nejvíce dotázaných spatřuje možnou pomoc umělé inteligence pro skenování zranitelností   PRAHA, 20. února 2024 – Společnost GFI Software, dodavatel řešení bezpečnosti v podnikových sítích, uvedla, že podle jejího dotazování provedeného mezi českými a ...
13.02.2024
Průzkum provedený ve spolupráci s analytickou společností Canalys nabízí detailní pohled na některé z největších budoucích MSP trendů   PRAHA, 12. února 2024 – Společnost ZEBRA SYSTEMS, distributor řešení N-able na českém a slovenském trhu, představ ...